![]() |
![]() |
|
| 0 - 2 | ||
| (0-0) | ||
Varningar,
KIF:
Varningar,
LFC:
Publik:
0
Domare:

Efter en gedigen och stabil insats kunde LFC gå segrande ur striden mot Örebro på Behrn Arena. Seger 2-0 (0-0) efter att Ingrid Schjelderup och Maria "Kalle" Karlsson nätat. Petra Larsson (arkivbild) slog hörnan till 2-0.
Därmed fick LFC revansch från slutmatchen i höstas då Örebro vann med samma siffror, i den avslutande damallsvenska omgången.
LFC visade upp ett stabilt försvarsspel och även Örebro hade god organisation i sitt spel. Detta gjorde att det inte skapades speciellt många chanser i första halvlek.
I andra blev det dock mål och det var LFC som var starkast i slutskedet av matchen. Efter två byten, då Jessy Sharro kom in efter timmens spel (byte med Ida Brännström) och Jonna Andersson bytte av Maria Karlsson med dryga tio kvar, kom så till sist målen.
Jessy spelade snyggt fram Ingrid Schjelderup till 1-0, då hon skarvade ett fint inlägg från Tilda Heimersson, snett inåt bakåt till Ingrid som enkelt gjorde mål.
Målet kom efter 83 min och i matchens slutminut ökade Maria "Kalle" Karlsson på till 2-0 efter att ha knoppat in Petra Larssons fina hörna.
Nästa helg blir det ny match, den gången mot Djurgården i Nyköping. Tyvärr får LFC spela en hel del utanför Linköping, då det egentligen inte finns några spelalternativ på hemmaplan för närvarande.
17 mars blir det retur mot Örebro på City Gross Arena i Norrköping och hemmamatchen i Supercupen mot Umeå IK den 21 mars spelas också i Norrköping, då på Nya Parken.
Hav tröst, Linköpingssupportrar!
Jörgen och "Kuno" om matchen
Träningsmatchen mot Örebro spelades på en mycket bra (uppvärmd) konstgräsplan i ett behagligt vinterväder. Matchen slutade 2-0 efter 0-0 i paus.
Matchen startas stabilt av oss utan att vi skapar så väldigt mycket. Oftast fastnar vi med det sista avgörande passet i motståndarens backlinje. Vårt försvarsspel fungerar bra totalt sätt i första halvlek. Den farlighet Örebro håller på att skapa via ett längre djupledspass, plockas bort av Sofia som snabbt kommer ut långt ut från straffområdet.
I andra halvlek spelar vi bättre, men trots detta är det Örebro som skapar matchens bästa chans via ett friläge som Sofia räddar bra. Ju längre matchen går, desto bättre börjar vårt offensiva kombinationsspel fungera.
Båda ytterbackarna tar offensiva initiativ vilket gör att vi skapar ett större tryck mot motståndarna. I 83:e minuten gör vi så 1-0 i matchens snyggaste anfall. Tilda Heimersson hittar ett perfekt instick till en djupledslöpande Jessy Sharro som i sin tur spelar snett inåt bakåt där Ingrid Shjelderup kommer och placerar in bollen.
2-0 kommer så i matchens sista ordinarie minut. Jonna Andersson jobbar till sig en hörna som slås av Petra Larsson. Hörnan är perfekt slagen och Maria ”Kalle” Karlsson kommer hög och nickar distinkt in slutresultatet.
Som helhet en stabilt genomförd match med ett aggressivt och starkt försvarsspel. Det fanns även goda intentioner i vårt anfallsspel, även om vi hade kunnat skapa fler målchanser.
// Jörgen & "Kuno"
2010-03-07 19:00
Skrivet av: Webredaktionen