Vinst = Champions League!

Det blev vinst med hela 4-1 i gårdagens match mot Kristianstads DFF på Linköping Arena. Amalie Vangsgaard stod för en hattrick och Nellie Karlsson fick in andra målet i matchen precis efter att vi kommit tillbaka till arenan efter att brandlarmet gått. Allt gick bra som tur var.

Vinsten betyder att vi säkrat topp tre och är därmed klara för kval till Champions League!

Trean i OBOS Damallsvenskan, går in i omgång 1 (League Path) som spelas i form av en miniturnering (semifinal – final). De fyra finalsegrarna går vidare till omgång 2 där damallsvenska tvåan ansluter. Vi har fortfarande chans att knipa andraplatsen! Vinner Häcken denna omgång har vi samma poäng inför sista matchen.

Tack alla som var på matchen igår, och tack alla partners som möjliggjorde fri entré!

Vi hade också flera utmärkelser. Svensk Fastighetsförmedling delade ut sitt årliga “ÅRETS UPPSTICKARE” som i år gick till Alva Selerud 👏. Läs motiveringen här.

Supportrarnas pris från Lejonflocken gick till Olga Ahtinen.👏

Och sedan uppmärksammade både klubben och flocken Emma Lennartsson som i år gör sin tionde säsong i LFC.🥳

Foto: Filip Oskarsson

En fantastisk avslutning på denna hemmasäsong. Hoppas att vi också får se er i Örebro i årets sista och mycket viktiga match. Supporterbussen har fortfarande platser kvar. Läs mer på lejonflocken.se.

Tack alla!

Matchfakta

OBOS Damallsvenskan
27 oktober 16:00
Linköping Arena, Linköping
4-1
Inga matchhändelser.