Vi behöver ditt stöd IDAG! Swisha valfri summa 123 587 10 09 - Tack för ditt stöd!

Black Weekend: 20% RABATT

DAG
TIM
MIN
SEK

Huvudtränare Jonne Kunnas om årets första Östgötaderby

Huvudtränare Jonne Kunnas om årets första Östgötaderby

Det är dags för årets första Östgötaderby och det känns fint att det går av stapeln hemma, här på Bilbörsen Arena. Varmt välkomna! 

Det är ingen hemlighet att säsongen inte alls har startat som vi, jag och min tränarstab, spelarna, kansliet och styrelsen, har velat.

Vi arbetar varje dag med vårt ledord – TILLSAMMANS – och tror fortfarande starkt på att det är vägen framåt för oss i LFC. Vi tror på det vi gör och den processen vi är inne i och spelarna lägger ner ett otroligt arbete varje dag.

Ett Östgötaderby betyder mycket för fotbollen i länet och något för oss alla att samlas på och kring. Städerna i Östergötland skapar tillsammans ett stort sportsligt evenemang som det som tränare för LFC får mig att känna en stor stolthet för. Att få vara Linköpingsbo är en ynnest och den här fina staden har mycket att erbjuda när man, som jag, kommer från ett annat land. Jag har känt mig välkommen sen första dagen, både i föreningen och i staden.

Den här fotbollsmatchen symboliserar slaget om Östergötland men den också hur långt damfotbollen har kommit och hur stor utvecklingen har varit och är. Vi ska vara mycket glada över att den här matchen kan äga rum och ge människor som bor här en mäktig fotbollsupplevelse.

Laget och jag tillsammans med min stab ska göra allt för att försvara Linköpings heder.

Tack för att ni är här. Nu kör vi!

Huvudtränare, Jonne Kunnas

Om du inte redan köpt din biljett kan du göra det HÄR

Nästa match

LFC

Malmö FF

MFF

lördag 3 maj
kl. 14:00

OBOS Damallsvenskan –

Bilbörsen Arena

Bli medlem i Linköping FC

Bli medlem i Linköpings Football Club och upplev fotbollsglädjen på nära håll!

Sök på Linköping FC