– Till alla i LFC. Jag vill ge ett innerligt tack till klubben, mina lagkamrater, alla fans och all personal som har stöttat mig under min tid här. Vi har skapat många oförglömliga minnen, både på och utanför planen, och jag har skapat fina relationer som jag kommer att ta med mig framåt. Tack för att jag fick möjligheten. Och även om det är svårt att säga farväl, ser jag fram emot nästa steg på min resa och önskar klubben lycka till kommande säsong, säger Delaney Baie Pridham.
Pridham kom till Linköping efter att ha spelat i Kristianstads DFF i 1,5 år och dessförinnan i den isländska ligan. 2023, hennes första år, ådrog hon sig en allvarlig skada och var borta i stort sett hela säsongen. I år har hon varit inne och spelat i 19 damallsvenska matcher.
– “DB” har varit en bra spelare och lagkamrat, vid sidan av och på planen. Jag har följt hennes resa och är imponerad över hennes beslutsamhet och hårda arbete för att komma tillbaka efter skadan. Tack och stort lycka till i framtiden, säger Jonne Kunnas, huvudtränare.
Bli medlem i Linköpings Football Club och upplev fotbollsglädjen på nära håll!