Ella Lokrantz började spela fotboll som liten flicka hemma i Stockholm i Karlbergs BK. Där spelade hon med pojklaget fram till att hon fyllde elva år.
Därefter blev det fortsatt spel Brommapojkarnas akademi fram till att hon blev gammal nog för F19. Då bar det av till Hammarby och spel med de grönvitas F19-lag. I Bajen spelade Ella i tre år, för att efter studenten testa på fotboll i USA på college. Hon trivdes dock inte så bra, så efter några månader flyttade hon hem till Sverige igen och vände tillbaka till Karlberg, där glädjen för fotbollen fick växa fram igen!
Hösten 2023 flyttade Ella till Linköping för att plugga. Under de första sex månaderna pendlade hon hem till Stockholm på helgerna för att slutföra säsongen med Karlberg i Division 1.
Säsongen 2024 spenderades även den i Division 1 i Tjust IF, och det senaste året har hon spelat i ett av Linköpings studentlag, LIU AIF.
–Efter några år med huvudfokus på framförallt plugg, så känns det otroligt roligt att få satsa fullt ut på fotbollen. Det har ju alltid varit en dröm att få leva fotboll, så det känns fantastiskt kul att få chansen i LFC. Jag ser verkligen fram emot att få utvecklas i den här ambitiösa och professionella miljön och vara med på nästa års resa tillbaka upp till OBOS damallsvenskan!, säger Ella Lokrantz.
– Ella kom in till oss på provträning de sista dagarna med laget innan vi skiljdes åt för vinteruppehåll. Hon provspelade som mittback och hon överraskade oss positivt genom att uppvisa ett otroligt lugn med bollen vid fötterna trots hög press från våra damallsvenska spelare. Hennes fysik var också något vi såg som positivt och det var enkelt att se att hon skolad från tiden i BP och Hammarby. Utöver det är hon en bra tjej med sunda och kloka tankar om den här chansen hon får och vi tycker att hon är en spännande spelare i den utmaning vi står inför 2026, säger Mia Eriksson.
Välkommen till Linköping Ella!
Bli medlem i Linköpings Football Club och upplev fotbollsglädjen på nära håll!