Janni Arnth

Janni är en rutinerad, passningsskicklig fotbollsspelare och förlorar mycket sällan en nickduell. Janni har en stark drivkraft att göra allt bättre och bättre, och är en ledare som är en oerhört stor tillgång för LFC.

PositionBack
Född1986/10/15
NationalitetDanmark
Landskamper72 A, 1 U23, 16 F19, 11 F17
Längd175
Vikt63
ModerklubbOutrup BK
Andra klubbarVarde IF, Fortuna Hjørring
Kom till LFC2014

Personlig statistik

SerieMATSTAINBUTBVARUTVMÅLSPMSTMFRMHÖMNIMPASPOÄ
Damallsvenskan 20182020021011000034
LFC, Damallsvenskan 20172120152010000101
LFC, Svenska Cupen, Grupp 1 20173301000-0-----
LFC, Svenska Cupen, Slutspel 20172200100-0-----
LFC, Damallsvenskan 20162020011021000102
LFC, Svenska Cupen, damer 20165501000-0-----
LFC, Damallsvenskan 20152116560010000101
LFC, Svenska Cupen, damer 20156600100-0-----
LFC, Damallsvenskan 201499000021000113
LFC, Svenska Cupen, damer 20145320000-0-----
LFC, Svenska Cupen, damer 20131100000-0-----
MAT = Antal matcher, STA = Matcher från start, INB = Inbytt, UTB = Utbytt, VAR = Varning, UTV = Utvisning, MÅL = Mål, SPM = Spelmål, STM = Straffmål, FRM = Frisparksmål, HÖM = Hörnmål, NIM = Nickmål, PAS = Målgivande passning, POÄ = Poäng.

Spelarstatistik från svenskfotboll.se