Johanna Rasmussen

Johanna har en erfarenhet och meritlista som talar för sig själv. Hon är utan tvekan en toppspelare i Damallsvenskan och med rutin i massor bidrar hon i alla sammanhang. På plan är hon passningsskicklig och målfarlig. Dessvärre drabbades hon tidigt av säsongen 2017 av en korsbandsskada, men Johanna kommer komma tillbaka, lita på det!

PositionMittfältare
Född830702
NationalitetDanmark
Landskamper-
Längd164
Vikt57
ModerklubbTingsted KB
Andra klubbarB1901,B1902, Fortuna Hjørring (Danmark) Umeå IK, Atlanta Beat (USA) Magick Jack (USA), Kristiands DFF
Kom till LFC2017

Personlig statistik

Matcher, byten och kort

SerieMATSTAINBUTBVARUTV
LFC, Damallsvenskan 2017000000
KDFF, Damallsvenskan 201622220010
KDFF, Damallsvenskan 201522211400
KDFF, Damallsvenskan 201420182500
KDFF, Damallsvenskan 201320155100
KDFF, Damallsvenskan 201222220710
KDFF, Damallsvenskan 201110100100
UIK, Damallsv. 200922211500
UIK, Damallsv. 200820182800
MAT = Antal matcher, STA = Matcher från start, INB = Inbytt, UTB = Utbytt, VAR = Varning, UTV = Utvisning.

Mål och passning

SerieMÅLSPMSTMFRMHÖMPASPOÄ
LFC, Damallsvenskan 20170000000
KDFF, Damallsvenskan 20165410038
KDFF, Damallsvenskan 20156600039
KDFF, Damallsvenskan 20143102058
KDFF, Damallsvenskan 20134400048
KDFF, Damallsvenskan 201276010613
KDFF, Damallsvenskan 20113300058
UIK, Damallsv. 2009760011825
UIK, Damallsv. 2008109010616
MÅL = Mål, SPM = Spelmål, STM = Straffmål, FRM = Frisparksmål, HÖM = Hörnmål, PAS = Målgivande passning, POÄ = Poäng.

Frispark och straff

SerieOFFORSTISORFTIF
LFC, Damallsvenskan 201700000
KDFF, Damallsvenskan 201600000
KDFF, Damallsvenskan 201500000
KDFF, Damallsvenskan 201400000
KDFF, Damallsvenskan 201300000
KDFF, Damallsvenskan 201200000
KDFF, Damallsvenskan 201100100
UIK, Damallsv. 200900000
UIK, Damallsv. 200800000
OFF = Offside, ORS = Orsakat straff, TIS = Tilldömd straff, ORF = Orsakat frispark, TIF = Tilldömd frispark.

Avslut

SerieAVSAPMAIM
LFC, Damallsvenskan 2017000
KDFF, Damallsvenskan 201650290
KDFF, Damallsvenskan 201536191
KDFF, Damallsvenskan 201426150
KDFF, Damallsvenskan 201327143
KDFF, Damallsvenskan 201255300
KDFF, Damallsvenskan 201133161
UIK, Damallsv. 200951266
UIK, Damallsv. 200841260
AVS = Avslut, APM = Avslut på mål, AIM = Avslut i målställning.

Spelarstatistik från svenskfotboll.se