Kosovare Asllani

Kosovare “Kosse” Asllani, med briljant teknik och fart, är en passningsskicklig spelare som är användbar på alla offensiva platser i ett lag.

PositionMittfältare
Född890729
NationalitetSverige
Landskamper-
Längd-
Vikt-
ModerklubbVimmerby IF
Andra klubbarLinköpings FC, Chicago Red Stars, Kristianstad, Paris SG, Manchester City
Kom till LFC2017

Personlig statistik

Matcher, byten och kort

SerieMATSTAINBUTBVARUTV
LFC, Damallsvenskan 2017981120
KDFF, Damallsvenskan 201215150310
LFC, Damallsvenskan 201119172510
LFC, Damallsv. 2010761510
LFC, Damallsv. 200922193500
LFC, Damallsv. 200821129310
MAT = Antal matcher, STA = Matcher från start, INB = Inbytt, UTB = Utbytt, VAR = Varning, UTV = Utvisning.

Mål och passning

SerieMÅLSPMSTMFRMHÖMPASPOÄ
LFC, Damallsvenskan 20170000044
KDFF, Damallsvenskan 201275200512
LFC, Damallsvenskan 20114400026
LFC, Damallsv. 20103300025
LFC, Damallsv. 20091211100113
LFC, Damallsv. 200899000312
MÅL = Mål, SPM = Spelmål, STM = Straffmål, FRM = Frisparksmål, HÖM = Hörnmål, PAS = Målgivande passning, POÄ = Poäng.

Frispark och straff

SerieOFFORSTISORFTIF
LFC, Damallsvenskan 201700000
KDFF, Damallsvenskan 201200200
LFC, Damallsvenskan 201100100
LFC, Damallsv. 201000000
LFC, Damallsv. 200900200
LFC, Damallsv. 200800000
OFF = Offside, ORS = Orsakat straff, TIS = Tilldömd straff, ORF = Orsakat frispark, TIF = Tilldömd frispark.

Avslut

SerieAVSAPMAIM
LFC, Damallsvenskan 2017740
KDFF, Damallsvenskan 201247291
LFC, Damallsvenskan 201132221
LFC, Damallsv. 20101500
LFC, Damallsv. 200964431
LFC, Damallsv. 200843250
AVS = Avslut, APM = Avslut på mål, AIM = Avslut i målställning.

Spelarstatistik från svenskfotboll.se