Kosovare Asllani

Kosovare “Kosse” Asllani, med briljant teknik och fart, är en passningsskicklig spelare som är användbar på alla offensiva platser i ett lag.

PositionMittfältare
Född1989-07-29
NationalitetSverige
Landskamper124 A-/ 4 U23-/ 15 U19-/ 6 U17-landskamper
Längd-
Vikt-
ModerklubbVimmerby IF
Andra klubbar Manchester City, Paris SG, Kristianstad DFF, Chicago Red Stars
Kom till LFC2017

Personlig statistik

SerieMATSTAINBUTBVARUTVMÅLSPMSTMFRMHÖMNIMPASPOÄ
Damallsvenskan 201922010011000012
LFC, Damallsvenskan 201818180421971001514
LFC, Svenska Cupen, Grupp 1 20183300104-0-----
LFC, Damallsvenskan 201798112000000044
LFC, Svenska Cupen, Grupp 1 20173301001-0-----
LFC, Svenska Cupen, Slutspel 20172201101-0-----
LFC, Svenska Cupen, damer 20161100000-0-----
LFC, Damallsvenskan 20111917251044000026
LFC, Svenska Cupen, damer 20114310102-0-----
LFC, Damallsvenskan 201076151033000003
LFC, Damallsvenskan 20092319450012111000012
LFC, Svenska Cupen, damer 20093301005-0-----
LFC, Damallsvenskan 200821121031099000009
MAT = Antal matcher, STA = Matcher från start, INB = Inbytt, UTB = Utbytt, VAR = Varning, UTV = Utvisning, MÅL = Mål, SPM = Spelmål, STM = Straffmål, FRM = Frisparksmål, HÖM = Hörnmål, NIM = Nickmål, PAS = Målgivande passning, POÄ = Poäng.

Spelarstatistik från svenskfotboll.se