Lina Hurtig

I första ögonkastet kan skenet bidra. Den lugna Lina blixtrar till med snabbhet och teknik som få! En spelintelligens som sällan skådats och minst sagt en riktigt bra avslutare oavsett om bollen är på marken eller luften.

PositionForward
Född950905
NationalitetSverige
Landskamper6 A, 30 F19, 15 F17
Längd180
Vikt70
ModerklubbAvesta AIK
Andra klubbarUmeå IK FF, Gustafs GoIK
Kom till LFC2017

Personlig statistik

Matcher, byten och kort

SerieMATSTAINBUTBVARUTV
LFC, Damallsvenskan 201721192410
UIK, Damallsvenskan 201617161400
UIK, Damallsvenskan 201518162110
UIK, Damallsvenskan 201418144110
UIK, Damallsvenskan 201321201700
UIK, Damallsvenskan 201214122430
MAT = Antal matcher, STA = Matcher från start, INB = Inbytt, UTB = Utbytt, VAR = Varning, UTV = Utvisning.

Mål och passning

SerieMÅLSPMSTMFRMHÖMPASPOÄ
LFC, Damallsvenskan 201753000510
UIK, Damallsvenskan 20162200002
UIK, Damallsvenskan 20154200015
UIK, Damallsvenskan 20146410028
UIK, Damallsvenskan 20131010000212
UIK, Damallsvenskan 20122200013
MÅL = Mål, SPM = Spelmål, STM = Straffmål, FRM = Frisparksmål, HÖM = Hörnmål, PAS = Målgivande passning, POÄ = Poäng.

Frispark och straff

SerieOFFORSTISORFTIF
LFC, Damallsvenskan 201700100
UIK, Damallsvenskan 201600100
UIK, Damallsvenskan 201501000
UIK, Damallsvenskan 201400000
UIK, Damallsvenskan 201300000
UIK, Damallsvenskan 201200000
OFF = Offside, ORS = Orsakat straff, TIS = Tilldömd straff, ORF = Orsakat frispark, TIF = Tilldömd frispark.

Avslut

SerieAVSAPMAIM
LFC, Damallsvenskan 201732162
UIK, Damallsvenskan 20161381
UIK, Damallsvenskan 201525180
UIK, Damallsvenskan 201423161
UIK, Damallsvenskan 201341272
UIK, Damallsvenskan 20121260
AVS = Avslut, APM = Avslut på mål, AIM = Avslut i målställning.

Spelarstatistik från svenskfotboll.se