Petra Johansson

En av Eskilstunas bästa spelare de senaste åren. Petra har både erfarenhet, pondus, ledarskap och spelskicklighet på innermittfältet.

PositionMittfältare
Född1988-09-30
NationalitetSverige
ModerklubbOrnäs BK
Andra klubbarLinköpings FC 2006-2014, Kvarnsvedens IK, Eskilstuna United 2015, 2017-2019
Kom till LFC2020

Personlig statistik

SerieMATSTAINBUTBVARUTVMÅLSPMSTMFRMHÖMNIMPASPOÄ
Damallsvenskan 202011000000000011
LFC, Svenska Cupen 2019/20, Grupp 2 20191100000-0-----
LFC, Damallsvenskan 2013138521000000000
LFC, Damallsvenskan 201222184620440000610
LFC, Svenska Cupen, damer 20122201001-0-----
LFC, Damallsvenskan 20112119273011000034
LFC, Damallsvenskan 20102121042022000002
LFC, Svenska Cupen, damer 20104400000-0-----
LFC, Damallsvenskan 20092121041011000001
LFC, Svenska Cupen, damer 20093300102-0-----
LFC, Damallsvenskan 2008146810022000002
MAT = Antal matcher, STA = Matcher från start, INB = Inbytt, UTB = Utbytt, VAR = Varning, UTV = Utvisning, MÅL = Mål, SPM = Spelmål, STM = Straffmål, FRM = Frisparksmål, HÖM = Hörnmål, NIM = Nickmål, PAS = Målgivande passning, POÄ = Poäng.

Spelarstatistik från svenskfotboll.se