Tove Almqvist

Tove bidrar med en härlig energi både på och vid sidan av planen. Rättvänd med boll tillhör hon den absoluta toppen och med en allt förbättrad defensiv har Tove alla möjligheter att bidra, inte bara i Linköping, utan även i den gul/blåa landslagsdressen.

PositionMittfältare
Född1996/01/05
NationalitetSverige
Landskamper2st U17, 32st U19, 4st U23
Längd163
Vikt61
ModerklubbIFK Nyköping
Andra klubbarHarg BK
Kom till LFC2014

Personlig statistik

SerieMATSTAINBUTBVARUTVMÅLSPMSTMFRMHÖMNIMPASPOÄ
Damallsvenskan 2018169730022000035
LFC, Svenska Cupen omg. 1-3, damer 20181100000-0-----
LFC, Damallsvenskan 20172020091021000124
LFC, Svenska Cupen omg. 1-3, damer 20171100000-0-----
LFC, Svenska Cupen, Grupp 1 20173302001-0-----
LFC, Svenska Cupen, Slutspel 20172200100-0-----
LFC, Damallsvenskan 2016136751011000001
LFC, Svenska Cupen, damer 20165502002-0-----
LFC, Damallsvenskan 201584450000000000
LFC, Svenska Cupen, damer 20156513102-0-----
LFC, Damallsvenskan 2014103720000000022
LFC, Svenska Cupen, damer 20144311001-0-----
LFC, Svenska Cupen, damer 20133211000-0-----
LFC, Svenska Cupen, damer 20132111000-0-----
LFC, Svenska Cupen, damer 20133211000-0-----
LFC, Svenska Cupen, damer 20132111000-0-----
MAT = Antal matcher, STA = Matcher från start, INB = Inbytt, UTB = Utbytt, VAR = Varning, UTV = Utvisning, MÅL = Mål, SPM = Spelmål, STM = Straffmål, FRM = Frisparksmål, HÖM = Hörnmål, NIM = Nickmål, PAS = Målgivande passning, POÄ = Poäng.

Spelarstatistik från svenskfotboll.se