– Redan från första dagen kände jag någonting speciellt. En känsla som är svår att beskriva. Jag är väldigt tacksam att jag fick vara en del av den här LFC familjen i 1,5 år. Jag är glad över att jag fick träffa alla fina människor som har varit i och runt klubben under den här tiden. Jag har lärt mig mycket om fotboll och livet. Tack Lejonflocken för ert stöd, ni betyder mycket för oss. Och bästa Loben, tack för dig för att du orkar vara med oss varje dag och hålla ordning på allt. Jag vill önska allt gott och stort lycka till alla och hela klubben! säger Vilma Koivisto.
22-åriga Vilma Koivisto flyttade till Sverige 2018 och har spelat i Piteå IF, Umeå IK och IFK Norrköping. Hon värvades till Linköping FC inför säsongen 2024 och har under våren startat samtliga seriematcher på mittfältet.
– Vilma har varit en fantastisk tillgång för LFC och för laget den tid hon har varit här. Vi ville inte sälja Vilma och vi har gjort allt i vår makt för att få behålla henne. Hammarby har aktiverat en utköpsklausul i hennes avtal och vi respekterar och följer naturligtvis avtalet. Vi önskar Vilma ett stort lycka till i framtiden och i hennes fortsatta karriär, säger Mia Eriksson, sportansvarig.
Bli medlem i Linköpings Football Club och upplev fotbollsglädjen på nära håll!